Uncategorized

Ogólnopolski konkurs dla młodzieży Wolna Elekcja 2023

Grafika ukazująca 4 kandydatów na króla i napis Wolna Elekcja 2023. Konkurs

Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii zaprasza szkoły podstawowe i średnie do ogólnopolskich rozgrywek w Wolną Elekcję 2023. Gra powstała, by uczcić 450. rocznicę historycznych wyborów polskiego króla.

Zgłoszenia szkół są przyjmowane do 31 sierpnia 2023 roku.

– Wolna elekcja to wydarzenie, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej, a zarazem doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie ta historia: demokracji, wolności, odpowiedzialności, a także solidarności i tolerancji – mówi dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.

Konkurs jest przeznaczony dla uczennic i uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych i szkół średnich. Składa się z 3 etapów: szkolnego, regionalnego i centralnego. Na każdym z nich uczennice i uczniowie wezmą udział w grze Wolna Elekcja. Osoby z największą liczbą punktów w rozgrywce przejdą do następnego etapu. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody w postaci bonów na kulturę w wysokości 500 zł dla finalistów i 1500 zł dla zwycięzcy.

Wielki finał rozgrywek odbędzie się w grudniu 2023 roku w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski.

Aby szkoła wzięła udział w konkursie, nauczycielka lub nauczyciel zgłasza ją poprzez formularz na stronie internetowej konkursu. Tam znajdują się również wszystkie szczegółowe informacje: https://konkurs.wolnaelekcja.org.pl/.

– Dzięki konkursowi bez podręcznika przedstawiamy te niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a także rozwijamy w uczennicach i uczniach postawy obywatelskie oraz kompetencje miękkie, takie jak efektywne przywództwo, współpraca czy kompleksowe rozwiązywanie problemów. Ten sposób edukacji, w którym czerpiemy z historii, by wychodzić naprzeciw wyzwaniom współczesności, jest szczególnie bliski naszej misji – mówi Maciej Piwowarczuk, pomysłodawca gry i Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii, współorganizatora konkursu.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

One thought on “Ogólnopolski konkurs dla młodzieży Wolna Elekcja 2023

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *